Az Európai Járványügyi és Betegségmegelőzési Hivatal (ECDC) 2019. évre vonatkozó jelentése tartalmaz adatokat Magyarországra vonatkozóan is, csak egy kicsit bele kell ásni magunkat. Az adatok Dudás Mária, a volt Országos Epidemiológiai Központ munkatársának adatközlésén alapulnak. Az általános migrációs hisztéria ellenére a magyar adatok nem tartalmaznak semmilyen utalást arra, hogy a HIV-vel élők honnan származnak, ami szerintem helyes gyakorlat.
Magyarországon a HIV-vel diagnosztizált férfiak aránya a nőkhöz 13:1, vagyis 13-szor annyi férfi él HIV-vel, mint nő. Ezek túlnyomó többsége olyan férfi, aki homoszexuális kapcsolatban fertőződött meg (több mint 60%). Nem véletlen, hogy évek óta ismételgetjük: a magyar LMBT szervezeteknek kötelessége (lenne) egyértelműen beleállni a megelőzésbe és felvilágosításba.
Jóllehet az AIDS megbetegedések (tehát a kezeletlen HIV-fertőzés miatti megbetegedések) száma egyenletesen csökken az EU területén már 2010. óta, Magyarországon mégis enyhe emelkedés tapasztalható. Ennek oka az, hogy a tesztelés és a felvilágosítás nagyon csekély, pár elkötelezett civilen kívül senki sem foglalkozik ezzel. A betegek túl későn kerülnek orvoshoz. Ugyanakkor a magyarországi új diagnózisok aránya 100.000 lakosra vetítve csak 2,4, ami elég jó adat, ezzel a táblázat alsó harmadában helyezkedik el az ország. Mivel Magyarország nem jelenti a diagnózisos mért CD4-es számot (egy csomó más ország sem), ezért nem lehet tudni, hogy a kiszűréskor milyen állapotban van a páciensek immunrendszere.
Az új diagnózisok (újonnan kiszűrt HIV-fertőzöttek) több mint 30%-a 30 év alatti személy Magyarországon. Ez megint csak a felvilágosítás és a megelőzés teljes hiányára vezethető vissza: a fiatalok vagy nem is tudják, hogy fennáll a HIV-fertőzés veszélye, vagy azt hiszik, hogy az ugyanolyan könnyen gyógyítható, mint a többi nemi úton terjedő betegség.
Mindent összevéve továbbra sincs és nem is várható “AIDS-robbanás”, hanem egyenletes, csendes emelkedés tapasztalható.
(A cikket Bereczky Tamás írta, az ő engedélyével közlöm.)