Szerző: 15:14 PrEP • One Comment

Mik a PrEP mellékhatásai?

A PrEP-et szedők többsége nem tapasztal semmilyen mellékhatást. Amikor a kutatók tíz különféle tanulmány adatait fésülték össze, nem volt különbség a mellékhatások arányaiban a PrEP-et és a placebot szedő csoport tagjai között. 

Mint minden gyógyszernek, a PrEP-nek is lehetnek mellékhatásai. Ezek jellemzően háromfélék: a rövidtávú mellékhatások, a vesefunkció és a csontsűrűség.

Rövidtávú mellékhatások

10 emberből kevesebb, mint 1 emberben fordul elő: a PrEP szedésének első hónapjában betegségérzet, felfúvódás, hasi fájdalom, hasmenés/hányás, szédülés és fejfájás. Ezek a mellékhatások rendszerint gyengék és hamar megszűnnek. Rendszerint az első pár napban vagy hétben fordulnak elő és néhány napig tartanak, többnyire az első hónap végéig teljesen megszűnnek.

A vény nélkül hozzáférhető és vényköteles gyógyszerek – pl. fájdalomcsillapítók – hatékonyan kezelik ezeket a mellékhatásokat.

Vesefunkció

A PrEP egyik hatóanyaga, a tenofovir a vesén keresztül választódik ki, és a már veseproblémával rendelkező emberekben jelentős többletterhet ró a vesékre. A PrEP szedése előtt ezért nekik mindenképp kötelező egy vérből vett veseérték-teszt, utána pedig a PrEP szedése közben legalább félévente egy ismétlő teszt.

Ha a teszt szerint emelekedés tapasztalható a kreatininszintben, az problémát jelezhet, ilyenkor meg kell ismételni a tesztet. Gyakran a második teszt alkalmára már visszaesnek az értékek a normál szintre, és utána biztonságosan folytatható a PrEP szedése.

Néhány embernek ellenjavallt vagy egyenesen tilos a PrEP szedése, mert csökkent vesefunkcióval rendelkeznek. A PrEP szedésének abbahagyása után a vesefunkciók általában visszatérnek a korábbi értékekre, ami azt valószínűsíti, hogy a PrEP nem okoz hosszútávú károsodást. 

A magasabb veseprobléma-kockázatú személyek általában 40 évesnél idősebbek vagy olyan személyek, akiknek magas a vérnyomásuk vagy cukorbetegek, vagy olyan gyógyszert szednek, amit a vese választ ki.

Csontsűrűség

A PrEP szedésének első hat hónapja alatt minimális csontsűrűség-csökkenést tapasztaltak. Ez a csökkenés rendkívül kis mértékű (0,5-1,5%), ami alapvetően nem jelentős különbség a PrEP szedése előtti állapothoz képest. Eddig nem érkezett jelentés a PrEP szedése miatti csonttöréses esetekről.

A csontsűrűség-csökkenés nem rosszabbodik a folytatólagos PrEP-használattal. Ráadásul a csontsűrűség érték visszaáll a normális szintre a PrEP szedésének abbahagyása után.

50 évesnél idősebb, hosszú ideje szteroidot szedő vagy alacsony testsúlyú emberek különösen alaposan konzultáljanak a PrEP szedése előtt. Az ilyen kockázatokkal rendelkező embereknél személyre szabott tanácsadást és terápiát kell alkalmazni. Az életmódbeli változások (pl. dohányzásról való leszokás, súlyzókkal végzett sport) jelentősen segíthetnek.

Close Search Window
Close